Książki

Na temat zdrowej diety* jest na rynku wiele książek, trudno spośród tego gąszczu wybrać pozycje rzeczowe, które oparte są na konkretnych informacjach. Poniżej kilka moich ulubionych publikacji.
 * Słowo dieta oznacza tu sposób odżywiania i niekoniecznie ma cokolwiek wspólnego z odchudzaniem.

Dieta bez mleka i glutenu, Barbara Kuligowska-Dudek

 źródło: www.empik.com

Polska książka, napisana w bardzo przystępny sposób, krótko opisuje co jeść, a czego nie, aby być zwyczajnie zdrowym. Dużo rzeczowych informacji, popartych faktami z zakresu dietetyki i medycyny. Bardzo dobra pozycja dla osób które dopiero planują zmianę trybu żywienia i potrzebują informacji na temat różnych aspektów zdrowego żywienia (gluten, mleko, GMO). Na końcu rozdział z przepisami, które są dość proste, ale dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z nową dietą wystarczające.



80/10/10 Diet, Douglas N. Graham


 
  źródło: www.empik.com

Obowiązkowa pozycja dla osób na diecie surowej i Raw Till 4. Koncepcja diety autora, gdzie co najmniej 80% kalorii powinno pochodzić z węglowodanów, a maksymalnie 10% z białek i 10% z tłuszczy jest ideą bardzo rozsądną, w kierunku której dążą wszystkie aktualne zalecenia co do zdrowego żywienia, pomimo, iż dieta powstała głównie z myślą o zbędnych kilogramach i regulacji metabolizmu.



Dieta bez pszenicy, Wiliam Davis

  źródło: www.empik.com


Jest to wynik wieloletnich obserwacji autora, który zalecał swoim otyłym pacjentom wykluczenie z diety pszenicy oraz wszelkich bezglutenowych zamienników. Powyższe obostrzenia prowadziły do zauważalnej poprawy stanu zdrowia, chudnięcia, regulacji ciśnienia krwi i wykluczenia cukrzycy nabytej wskutek nadmiernej masy ciała oraz złych nawyków żywieniowych. Naprawdę bardzo interesująca pozycja.



Nowoczesne zasady odżywiania, Colin T. Campbell

źródło: www.empik.com

Bardzo wartościowa książka oparta na kilkudziesięcioletnich badaniach autora. Zawiera szereg faktów medycznych, będących gotowym przepisem na to jak powinniśmy się odżywiać. Duża uwaga przywiązana jest do spożywania żywności nieprzetworzonej, roślinnej. Nie jest to publikacja prosta do przebrnięcia ze względu na dużą gęstość informacji, ale na pewno warta jest przeczytania.


Niskowęglowodanowe oszustwo, Colin T. Campbell

 
źródło: www.empik.com

Kolejna książka tego samego autora. Zdecydowanie krótsza, ale w prosty sposób tłumacząca jak bardzo krzywdzące są diety niskowęglowodanowe oraz dlaczego przez lata były (i są) tak bardzo popularne i chętnie stosowane. W prosty sposób tłumaczy, że stosowane diety nie uderzają w faktyczny problem, a zwalczają jedynie objawy - nadmierne kilogramy.


Jeśli masz więcej pytań, napisz na adres e-mail weganizmbezglutenowy@gmail.com.