Weganizm

Weganizm to styl życia, w którym całkowicie rezygnuje się z produktów pochodzenia zwierzęcego. W przypadku żywności będzie to: mięso i jego przetwory, produkty mleczarskie, jajka oraz miód.

Dlaczego warto otworzyć się na weganizm?

Etyka
Większość osób zjadających produkty pochodzenia zwierzęcego nie wie w jaki sposób powstaje żywność, która ląduje na ich talerzu. Brak jest ogólnej świadomości społeczeństwa w jakich warunkach żyją zwierzęta i jak są traktowane. Od kiedy jestem świadoma tych procesów czuję się bardziej odpowiedzialna bo wiem, że moje codzienne działania nie napędzają chorych gałęzi przemysłu.

Ekologia
Na jednym hektarze ziemi można hodować krowy, z których uzyska się 275 kg wołowiny. Na tym samym hektarze możemy zasadzić ziemniaki i uzyskać plon w ilości 45 000 kg. 
Produkcja kilograma mięsa wymaga zużycia 20 000 litrów wody (tyle wody zużywasz biorąc codziennie prysznic przez pół roku), podczas gdy produkcja 1 kg zboża trawi jedynie 20 litrów wody.
Gdyby mieszkańcy USA ograniczyli spożycie mięsa o 10%, 100 milionów ludzi można by nakarmić do syta. Kalkulacja jest prosta - przemysł mięsny i mleczarski jest niesamowicie zasobożerny.

Zdrowie
Mięso i nabiał utrudniają wchłanianie wapnia, co więcej uwalniają do krwi kwaśne związki, które muszą zostać zneutralizowane przez organizm. Z kości pobierany jest fosforan wapnia - fosfor neutralizuje wspomniane kwasy, a wapń wydalamy się z moczem. Dlatego w aptekach mamy tyle suplementów na niedobór wapnia.
Na diecie wegańskiej trudno o nadmierny poziom cholesterolu jego jedynym źródłem jest bowiem tłuszcz kokosowy, którego zazwyczaj nie spożywa się w nadmiarze.
Jeśli martwicie się o wapń, żelazo i białko - wegańska dieta pełna zielonych liści i warzyw strączkowych zapewnia dzienne zapotrzebowanie nie tylko na te minerały i składniki odżywcze. Owoce i warzywa pełne są witamin i mikroelementów zapewniających prawidłowe działanie ludzkiego organizmu.
Co więcej - białka jemy zdecydowanie za dużo, nawet przeciętna dieta wegańska oparta wyłącznie o pokarmy całościowe charakteryzuje się nadmiernymi proporcjami białka w stosunku do węglowodanów.

Ekonomia 
Dobrze zbilansowana dieta wegańska oparta na prawdziwych nieprzetworzonych produktach jest naprawdę tania. Od kiedy jestem na diecie wegańskiej pozwalam sobie na dużo więcej ponad to czego naprawdę potrzebuję, a moje wydatki na żywność zmniejszyły się prawie o połowę. Część warzyw i owoców które kupuje są ekologiczne, jako przekąski często kupuję egzotyczne owoce, orzechy i suszone owoce.

Jeśli masz więcej pytań, napisz na adres e-mail weganizmbezglutenowy@gmail.com.