17 lutego 2015

Mleko migdałowe

Domowe mleka roślinne to nieodzowny element przy pieczeniu wegańskich ciast czy przyrządzaniu milkshaków. Szczególnie te na bazie orzechów smakują doskonale same, bo w przeciwieństwie do mlek zwierzęcych mają bardzo bogaty aromat. Spośród mlek orzechowych migdałowe ma zdecydowanie najbardziej neutralny smak. Możemy go użyć nie tylko do porannych płatków, kawy czy herbaty, lecz także do dań wytrawnych.


Największym problemem przy przygotowywaniu mlek roślinnych jest 12-godzinne moczenie orzechów. Zwykle zalewam orzechy wodą wieczorem, a mleko przygotowuję po przyjściu z pracy, można też namoczyć je rano i wieczorem cieszyć się świeżym mlekiem. Bardzo ważne jest aby orzechy były świeże. Stare, wysuszone, zjełczałe dadzą mleko gorzkie i niesmaczne.

Składniki:
(na około 700 ml mleka)
- 1 szklanka migdałów (około 150 g)
- 3 szklanki wody
oraz
- duża miska
- sitko bądź durszlak
- czysta bawełniana ściereczka

Przygotowanie
Migdały myję na sitku i parzę. Umieszczam w dużej misce i zalewam wodą tak, aby ponad migdałami pozostała co najmniej 3-centymetrowa warstwa wody. Pozostawiam na co najmniej 12 godzin. Po upływie tego czasu wylewam wodę, ponownie płuczę migdały. Jeżeli orzechy są ze skórką możemy ją w tym momencie ściągnąć - mleko będzie delikatniejsze i słodsze. Migdały blenduję z 1 szklanką wody do uzyskania gęstej pasty, dolewam kolejną szklankę wody i ponownie blenduję. Masę wylewam na sitko wyłożone ściereczką i dokładnie odciskam płyn. Pozostałe wiórki blenduję z trzecią szklanką wody i ponownie odciskam na ściereczce. Mleko przelewam do szklanej butelki lub słoika i szczelnie zakręcam, trzymam w lodówce do 3 dni.

4 komentarze:

  1. Namówiona jestem i zrobię... :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba najwyższy czas spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  3. zdecydowanie warto zrobić domowe mleko - z migdałów szczególnie lubię :)

    OdpowiedzUsuń